Autogén tréning (relaxáció)

Az autogén tréning Johannes Heinrich Schultz német pszichiáter nevéhez fűződő relaxációs technika.

Ez egy olyan módszer, amelynek végzése során a tréninget végző, a módszer formuláit megtanulva és ismételgetve egy relaxált állapotot tanul meg létrehozni, és akaratlagosan meghatározott ideg fenntartani önmagán belül.

Ez az állapot segít a stressz, a fáradtság és a feszültség csökkentésében, melyről már tudjuk, hogy az egészség fenntartásához elengedhetetlen. Ma már tudjuk, hogy a stressz által kiváltott negatív testi folyamatok milyen sokféle betegség okozói lehetnek.

Ezen értékei mellett a tréning során átélt testérzetek pedig sokat segítenek a problémák okainak tudatosításában és ezáltal az átdolgozásukban is.

Az autogén tréning ezért nem csak a testünk működésének tudatosítására, testi folyamataink pozitív irányú befolyásolására jó eszköz, hanem a test és lélek összefüggéseinek felismerésére, tudatosítására és tudattalan mechanizmusaink átalakítására is alkalmas.

Az autogén tréning saját erőből merítő aktivitást és rendszerességet igénylő gyakorlás.

Elsajátítása egy kb. 15 alkalmas folyamatban történik, melyek során hat egymásra épülő, és külön-külön is alkalmazható gyakorlatsort tanul meg a gyakorló.

Minden ülésen megtanul a kliens egy sor vizualizációs formulát, amelyeket az ülésen, az autogén tréninget vezető segítségével, otthon pedig önállóan ismételgetve gyakorol. A következő ülésen ennek reflexiója és az új formula hozzáadása segítségével folytatódik a tanulás.

A legjobb eredményt akkor lehet elérni, ha a gyakorlás rendszeresen megtörténik. (napi 2×10-15 perc)

Tudományos kísérletekben L. Spencer, (2015.) arra a következtetésre jutott, hogy a módszer képes helyreállítani az autonóm idegrendszer szimpatikus (üss vagy fuss) és paraszimpatikus (nyugalom-emésztés) rendszereinek aktivitása közötti egyensúlyt. Azt feltételezi, hogy az AT rendszeres gyakorlásának pozitív hatásai kiterjednek az emésztésre, a belek működésére, a vérnyomásra, a pulzusra, és jelentős hatással van az immunrendszer kiegyensúlyozott működésére is.

Ellenjavallata a szívinfarktuson frissen átesett, és pszichotikus zavarokban szenvedők esetén van.

A módszer használata nagyon sokat tehet testi-lelki egészségünkért, és egyfajta gondolkodásmódot –az analógiás gondolkodást – is el lehet vele sajátítani. Ez a változás a tudatosságot erősíti, amely sorsunk elszenvedőiből, életünk rendezőjévé tehet minket.

Érdekel az autogén tréning.